İçeriğe geç

Triflo / Solunum Egzersizleri

Solunum egzersiz cihazının diğer bir adı da triflo dur. Solunum egzersiz cihazları kişinin nefes almasının zorlaştığı durumlarda oksijen dengesini düzenleyen bir cihazdır.

Cihazın amacı akciğer kapasitesini artırmak ve nefes darlığını azaltmaktır. Bu cihaz solunum kasları da güçlendirir.


Triflo ile nefes alma, verme ve tutma gibi çalışmalar yapılabilir. Böylece akciğerler ve solunum kasları güçlendirir. Doğru nefes alma yetisi geliştirilebilir. Bu cihaz kullanımı ile vücudumuzdaki dokulara daha fazla oksijen ulaşır, kan akışı hızlanır ve damarların genişlemesi sağlanır.

Sağlıklı bir kişinin de bu cihazlar ile egzersiz yapması çok faydalıdır.

Sağlıklı kişilerde doğru nefes alma, solunum kas ve akciğer kapasitesini geliştirir.

Triflo diğer cihazlar gibi mutlaka hekim önerisinde kullanılmalıdır. Doğru nefes alışkanlığı kazanmak triflo ile kısa zamanda mümkün hale gelmiştir.

Kalp ya da göğüs ameliyatı akciğerlerin kapanmasına neden olabilir. Triflo ameliyat sonrası akciğerin çok kısa sürede eski durumuna gelmesini sağlar.

Kısaca, triflo akciğer egzersiz aletidir. Ameliyat sonrası hastaların akciğer kapasitelerinin artması, atelektazi oluşumunu önlemek ve solunum kaslarının kuvvetlenmesi amacıyla triflo kullanılmaktadır.
Triflo kullanımı hastaya öğretilirken hastadan bütün nefesini dışarıya vermesi, triflonun ağız kısmını ağzına yerleştirip derin nefes alması ve triflo içerisindeki topları yukarı kaldırması istenir.Derin bir nefes alarak sırasıyla üfleyerek ve sonra içinize çekerek topları havaya kaldırıp, mümkün olduğu kadar uzun süre havada tutarak bir tür solunum egzersizi yapmalısınız bunun için de dik bir pozisyonda oturmalısınız.Cihazın ağız kısmını, dudaklarınıza hava çıkmayacak şekilde yerleştiriniz. Bütün gücünüzle  cihaza üfleyin ve daha sonra güçlü bir şekilde nefes alın.
Önce birinci topu daha sonra sırasıyla 2. ve 3. topu 5 saniye havada tutmaya çalışın.

Triflo nasıl uygulanır?
Solunum egzersizleri
Postür egzersizleri